סטיילינג מנצח עובר דרך בחירת הגוון המתאים. גלי את סוד הסטיילינג האישי.

חשיבות הצבע

ישנם ימים, בהם את פתאום מקבלת הרבה מחמאות, מבלי שעשית שום דבר מיוחד. נחמד לשמוע שאת נראית קורנת ומאושרת וליהנות משאלות כמו, עשית משהו בשיער, או שהתאפרת אחרת..? שהסיבה האמיתית לימים כאלו היא העובדה, כי כנראה קלעת בדיוק לצבע חולצה המתאים לגווניך הטבעיים ומכן, שהוא מחמיא לך מאוד ומאיר אותך לחיים.

לצבע התואם את גוון עורך יש את הכוח להשפיע על מראה פניך, עורך נראה חלק וקורן ועיניך מאירות ונוצצות. הצבע הנכון יגרום לך להראות צעירה וקלילה הרבה יותר, לעומתו, צבע שאינו תואם את גווניך יכול לגרום לך להראות חיוורת, עייפה ולהבליט פיגמנטציה בעור פניך, מה שאוטומטית יגרום לך לנסות ולהעמיס עוד איפור בכדי לתקן זאת. הצבע הוא כלי עבודה בשביל סטייליסטים רבים ועכשיו תוכלי להשתמש בו גם את (היי סטייליסטית אישית לעצמך) הכל מתחיל בהתאמת הצבעים המתאימים לגווניך הטבעיים ושימושם ליצירת המראה המחמיא ביותר. כמובן אין זה אומר שישנם צבעים שלעולם לא תוכלי ללבוש - השאלה היא רק, כיצד תעשי זאת.

סטייליסטית אישית ושימוש בצבע

לבחירת הצבע השפעה רבה על לבושינו. ישנם תיקוני פרופורציה ואיזון שניתן לבצע במראה הגוף, אך ורק על ידי בחירה נכונה של צבעוניות הלבוש ויצירת אשליות אופטיות, כגון:

 • צבעים כהים = צמצום היקפים
 • צבעים בהירים = הדגשת אזורים
 • אחידות צבע (מראה מונוכרומאטי) = הארכה והצרה של הגוף
 • בלוקים של צבעים = אשליה של חיתוך הגוף לחלקים
 • שילוב של צבעים כהים ובהירים = איזון פרופורציות על פי צורך. לבישת צבע כהה באזור הרחב הנושא את רוב המשקל יצמצם אותו משמעותית (מומלץ שהחיבור בין שני הצבעים, שמושך תשומת לב, יתרחש באזור הצר יותר של הגוף).

כל אלו הם טיפים חשובים בסטיילינג, שאין סטייליסט שלא נעזר בהם בייעוץ סטיילינג אישי ללקוחה.

עד כה התייחסנו בעיקר למשמעות חוזק הצבע - כהה מול בהיר. במאמר זה אסביר על משמעות בחירת גווני הצבע המתאימים והמחמיאים לך ביותר.

מיקום הצבע בסטיילינג הכללי

כסטייליסטית, וחובבת אופנה אינני אוהבת להגביל את לקוחותיי בשום עניין. גם בתחום הצבעים חשוב לי שתביני כי את יכולה ללבוש כל צבע שרק תרצי (גם אם הוא בגוון שאינו מתאים לך) הסוד הוא הקפדה על מיקומו של הפריט על הגוף, ובמידת הצורך, השלמה של הסטיילינג הכללי.

ההשפעה העיקרית של בחירת הגוונים היא על אזור הפנים, לכן, בחלק התחתון של גופך או כל אזור שרחוק מהפנים (חצאית, נעליים, תיק) תוכלי ללבוש כל גוון מבלי שהוא יקרין על פניך וישפיע עליהם לרעה. כל פריט כזה, יוסיף לסטיילינג הכללי מבלי לפגוע.

אם ישנו צבע שאינו מתאים לגוון פניך זה לא אומר שלא תוכלי ללבוש אותו לעולם, אלא רק לא באזור הקרוב לפנים (חולצה, ז'קט , צעיף). אם את בכל זאת מתעקשת ללבוש צבע שאינו הולם אותך (כחולצה או ז'קט), תוכלי "לתקן" זאת בעזרת שרשרת או צעיף בגוון מהמתאימים לך והוא זה שיקרין על עור פנייך וברק עינייך. במקרה כזה כדאי להיעזר בסטייליסטית אישית.

שילובי צבעים בסטיילינג נכון

המפתח והעיקרון החשוב בשילוב צבעים נכון הוא איזון. מה ללבוש?

 • כאשר את לובשת צבעים חזקים, מומלץ לאזן ולשלב בהופעה צבעים ניטרליים.
 • אם את לובשת הדפסים, מומלץ לשלב צבעים חלקים (רצוי מתוך הצבעים שבהדפס).
 • אם פריטי הלבוש הם בצבעוניות חזקה, מומלץ לאזן עם אקססוריז בצבעים ניטרליים ורגועים.
 • אם פרטי הלבוש הם בצבעים ניטרליים, מומלץ להוסיף אקססוריז צבעוניים.
 • אם ההופעה היא מונוכרומאטית, מומלץ לשלב בה אקססוריז בצבע חזק כגון שרשרת או תיק.
 • אם אינך בטוחה בשילוב הנכון, פרגני לעצמך ייעוץ אישי עם סטייליסטית מקצועית.

סטיילינג אישי בצבע שחור

מדוע שחור הוא הצבע הפופולארי ביותר בקרב נשים? התשובות לכך רבות... חלק מהעניין היא העובדה כי החנויות מלאות בפריטים שחורים שפשוט אי אפשר להתחמק מהם, מה עוד שניתן בקלות להתאים להם כל דבר. סיבות נוספות הן, כי בדים באיכות ירודה תמיד יראו טוב יותר בצבע השחור לעומת גוונים אחרים. בנוסף, הצבע השחור אינו "ייחודי" ולא משאיר חותם, כך שניתן ללבוש אותו מספר רב של פעמים ולנצל את הבגד כראוי (שבעולם הסטיילינג יכול להיות לעיתים יתרון). אך הסיבה העיקרית היא המיתוס הגדול - נשים רבות טועות לחשוב שצבע שחור תמיד ירזה ויחמיא.

הרבה מעלות יש לו לצבע השחור, אך גם חסרונות לא חסר. צבע שחור עלול להראות נוקשה מאוד ולהחוויר נשים בעלות גוון עור בהיר, בנוסף, על ידי שימוש לא נכון הוא מעלים את קימורי הגוף וגורם למראה כבד ומסיבי של הגוף. פה המקום להיעזר בסטייליסטית אישית שתתאים לך את המינון הנכון.

הטעויות בדרך כלל קורות כאשר נשים נוהגות לעטוף את עצמן בשחור מכף רגל ועד ראש. הופעה מונוכרומאטית כהה אומנם מעניקה אורך לגופך, אך בצבע השחור זה לא תמיד נכון. הופעה מלאה בצבע השחור עלולה לגרום לגוף להראות כגוש כבד ללא קימורים. לכן, אני ממליצה לך לשמור את הצבע השחור לטיפול נקודתי, כאשר את מעוניינת לטשטש או להצר אזור מסוים בגוף. צבע חום או אפור לעומת זאת, מומלצים מאוד לבניית מלתחה מונוכרומאטית כיון שיש להם הרבה גוונים וכול הגוונים מתאימים יחדיו, מה שיאפשר לך לגוון ולשחק עם המלתחה בצורה יעילה, נוחה ומעניינת. צבע אחר בהופעה מונוכרומאטית, מאפשר לראות את מבנה הגוף וקימוריו בצורה חלקה וארוכה.

לסיכום, אומנם הצבע השחור נוח, זמין ונחשב כ"דרך הבטוחה" לצלוח כל הופעה. אך אל לך לחשוש מצבעים אחרים. צבעוניות נכונה יכולה להקפיץ את המראה החיצוני של כל אישה. זהי את הגוונים המתאימים לך והפכי אותם לידידיך הטובים. מומלץ להיוועץ בסטייליסט מקצועי לאבחון צבע.

סטיילינג אישי - מהם הגוונים המתאימים לך?

המודעות לחשיבות "הצבע הנכון" מתחזקת במשך השנים ותחום אבחוני הצבע לנשים מוצף בשיטות רבות ומגוונות. המשותף לכולן היא העובדה כי הן מורכבות מאוד וקשות ליישום. בעבר היה זה עניין מסובך ויקר, נשים פנו למאבחנים מיוחדים שהגבילו אותן במספר גוונים מצומצם על פי נתוניהן האישיים והן הסתובבו בחנויות הבגדים עם פיסות בד מיוחדות המסמלות את הגוונים הבודדים, אותם "מותר" היה להן ללבוש וכן רכשו בגדים (נשמע מופרח ומגוחך, אך אכן כך עבדה השיטה). החדשות הטובות הן, כי כיום, סטייליסטית אישית מקצועית תוכל לאבחן את גווניך ולהתאים לך את הצבעים המחמיאים ביותר.

הגוונים המתאימים לכל אישה נקבעים על פי מספר פרמטרים הקשורים לנתוניה האישיים – גוון העור (המשפיע ביותר), צבע השיער וצבע העיניים. כאשר נשים מתחלקות לשלושה סוגים:

 • נשים שמתאימים להם צבעים קרים.
 • נשים שמתאימים להן צבעים חמים.
 • נשים "מעורבות" שמתאימים להן רוב הצבעים (נדיר יחסית).

אך ראשית חשוב שתכירי את גלגל הצבעים.

גלגל הצבעים בעולם הסטיילינג

גלגל הצבעים, מתחלק לצבעים חמים וצבעים קרים.

צבעים קרים – מהאדום ועד הירוק כולל (בתחום ההלבשה והסטיילינג, הצבע האדום נחשב כצבע קר, שלא כמו בעולם האומנות). המאפיין את הצבעים הקרים הוא הטון הכחול בבסיסם.

צבעים חמים – מהאדום הכתמתם ועד הירוק הצהבהב. המאפיין את הצבעים החמים הוא הטון הצהוב בבסיסם.

*אפיון חום וקור מתקיים בכל צבע בגלגל הצבעים. אם ניקח לדוגמא את הצבע הצהוב (המזוהה כצבע חם) נראה כי הוא קיים גם בוורסיה הקרה וגם בוורסיה החמה - הכל תלוי בגוון אותו נבחר (צהוב חלמון הוא חם ולעומתו צהוב לימון הוא קר). מכאן את יכולה להבין, כי תוכלי ללבוש כל צבע שרק תרצי, כאשר הרעיון מאחורי ההתאמה יהיה בגוון שמתאים לך. אם זה נשמע לך קצת מסובך, תמיד תוכלי להיעזר בסטייליסטית אישית לאבחון הצבע.

צהובות עור, אדומות עור ומעורבות

כאמור, אוכלוסיית העולם מתחלקת לשלוש קבוצות. החלוקה מתקיימת על פי הטון הדומיננטי בגוון עורם.

 • טון אדום – כלומר גוון עור לבן – ורוד – אדום (שכיח לרוב בקרב הבלקניים ועד האינדיאנים) לבעלי טון אדום מתאימים גוונים חמים בלבוש.
 • טון צהוב – כלומר גוון עור צהוב – זית – עד שחום (שכיח לרוב בקרב אסיאתיים, לטינים, אפריקאים ומזרח תיכונים) לבעלי טון צהוב מתאימים גוונים קרים בלבוש.
 • מעורב – במקרים נדירים יחסית ישנם בעלי גוון עור מעורב. במקרה כזה רוב הצבעים מתאימים, אך רצוי להימנע מצבעים "מלוכלכים" בגוון "אפר".

את אוכלוסיית ישראל קשה לשייך לטון עיקרי כיוון שמדובר במדינה של קיבוץ גלויות לכן צריך להתבסס על המקורות. אם מדובר בילידי הארץ (בדורות קדומים) או ילדי תערובת, טון צהוב הוא השכיח ביותר.

הרעיון מאחורי התאמת הגוונים, הוא בצורך לנטרל את הגוון הדומיננטי בעור הפנים על ידי גוון נגדי. כלומר, לבעלות עור בטון אדום, מתאימים צבעים חמים (כאלו שבבסיסם צהוב) כך הם ינטרלו את אדמומיות הפנים. ולבעלות עור בטון צהוב, מתאימים צבעים קרים (כאלו שבבסיסם כחול) כך הם ינטרלו את הפיגמנטציה הצהבהבה בפנים (דוגמא לכך היא מעולם האיפור בו ניתן למצוא גווני קונסילר ירוק – צבע קר וכתום – צבע חם שנועדו לטשטש ולנטרל את הגוון הדומיננטי והפיגמנטציה בעור הפנים).

כאשר אישה בעלת עור בטון צהוב לובשת חולצה או צעיף בצבע חם (צהוב או כתום) הוא יקצין את הצהבהבות בפניה ויגרום לה להראות חיוורת וחולה. לעומת זאת, צבע קר (כחול או סגול) יגרום לעורה להראות חלק ובוהק יותר ולהרמוניה בגוון עורה. סטייליסטים מקצועיים מוסמכים לאבחן צבע אצל לקוחותיהן.

מהו טון גוון עורך? ייעוץ סטיילינג – עשי זאת בעצמך

בכדי לגלות בוודאות את הטון השולט בגוון עורך, תוכלי לבצע בדיקה פשוטה; אספי את שיערך, כך שלא יפריע לאזור הפנים ועמדי מול מראה באור יום טבעי. קחי שתי פיסות בד (חולצות, מגבת או כל בד אחר), אחת בצבע צהוב, המייצגת את הצבעים החמים, והשנייה בצבע כחול, המייצגת את הצבעים הקרים. הניחי אותן קרוב אל פנייך, כמו חולצה בצווארון גולף, התבונני היטב, ובדקי מי מבין שני הצבעים מחמיא לך יותר (סטייליסט אישי עושה זאת עם בדים מקצועיים).

 • אם הצבע הצהוב מוציא ומבליט בפנייך כתמי פיגמנטציה צהובים ומחוויר את פנייך, סימן שאת צהובת עור ועלייך לדבוק בצבעים הקרים.
 • אם הצבע הכחול מבליט אדמומיות בפנייך ומחוויר אותך, סימן שהצבעים המתאימים לך הם החמים.
 • לעיתים קשה לנו להבחין בדיוק בהשפעת הצבע על עור הפנים. במקרה כזה, בדקי מי מבין שני הצבעים מחמיא לך יותר והתבססי על האינטואיציות שלך - הן בדרך כלל נכונות. (אם לא הצלחת, היעזרי בסטייליסטית אישית).

המטרה בבדיקת הטון השולט בגוון עורך, תהיה להשתמש בצבעים נגדיים לו בלבושך, בכדי לאזן ולטשטש אותו.

סטיילינג מקצועי - הכל תלוי בגוון

אם את צהובת עור או לחילופין אדומת עור, אין זה אומר שיש צבעים, מהם לא תוכלי ליהנות. כפי שכבר הסברתי, כל צבע יכול להגיע גם בגוון חם וגם בגוון קר, כלומר, אפילו אם כחול נחשב לצבע קר מובהק, עדיין ישנם גוונים כחולים שהטון הדומיננטי בהם הוא צהוב והם נחשבים חמים.

לדוגמא, כחול מעט "מלוכלך" שנוטה לטורקיז הוא גוון חם. דוגמא היא הצבע הצהוב, שנחשב לצבע חם מובהק, אך גם הוא יכול להופיע בגוון קר, כמו לדוגמא צהוב בננה המתאים לצהובות עור כיוון שהוא צבע קר.

עליך לחפש את הטון הדומיננטי בכל גוון של פריט לבוש ולבדוק האם הוא נוטה לכחול או לצהוב - כך תדעי בקלות האם הוא יתאים לגוון עורך.

שחור ולבן

שחור ולבן אינם נחשבים לצבעים. השחור סופך את כל האור והלבן מחזיר את כל האור, לכן הם נקראים גוונים. שחור ולבן מתאימים לכל גווני העור. אך שימי לב כי שחור עלול להחוויר נשים בעלות עור בהיר במיוחד להראות נוקשה ומבגר. בנוסף, מתוקף היותו סופך את כל האור, הוא עלול לגרום למראה מסיבי וכבד (במקרה כזה עדיף להחליפו בכחול, אפור או חום כהה). גם בצבע הלבן, לאדומות העור עדיפות ללבן "מלוכלך" כגון שמנת ואוף וויט, כיוון שהלבן הטהור עלול לגרום להן למראה קר כקרחון. מומלץ להתייעץ בסטייליסטית אישית.

מה אם תשני את גווניך הטבעיים? איך לצבוע את השיער?

נשים רבות נוהגות לצבוע את שיערן ולשנות את הגוון הטבעי שלו. במקרה כזה הטון של גוון עורך (אדום או צהוב) לא משתנה כיון שהוא נתון מולד שקבוע מראש. אומנם, שינוי צבע השיער בקיצוניות מהגוון הטבעי עלול להשפיע על התאמת הצבעים לגוון עורך (כיון שהוא מקרין על פניך). הוא משפיע בעיקר על חוזק הגוונים שיתאימו לך, לדוגמא, כחולים כהים לעומת בהירים (זו הסיבה שבבדיקת התאמת הצבע מומלץ לאסוף את השיער).

צבע שיער

העצה הטובה ביותר היא להיצמד כמה שאפשר לגוון הטבעי שלך ורק לחדש אותו ולהוסיף לו ברק על פי הצורך. ככל שתתרחקי יותר מהגוון הטבעי (בהבהרתו או הכהתו) כך הוא ישפיע על הרמונית גוון עור פניך.

המלצות וטיפים לצביעת השיער

 • אם גוון עור פניך בהיר מאוד ולפעמים נוטה לאדמומיות, מומלץ להיצמד לצבעי השיער הבהירים: בלונד, שטני, עד חום בהיר.
 • אם גוון עור פניך בינוני עד אקזוטי שזוף, מומלץ להיצמד לצבעי השיער הבינוניים: מבלונד בינוני עד חום כהה. זהו תווך די רחב והוא תלוי ברמת כהות העור שלך.
 • אם גוון עורך שחום עד שחום מאוד, מומלץ להיצמד לצבעי השיער הכהים: מחום בינוני עד שחור. כל צבע אחר יראה כאילו הוא אינו מתחבר עם גופך ויצור מראה של פאה. שיער כהה במיוחד תוכלי להבהיר מעט בעזרת גוונים (פסי צבע) חומים בהירים יותר, בכדי ליצור עניין בצבע השיער.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם סטייליסט או מעצב שיער מקצועי שיעזור לך להתאים צבע על פי גוון עורך.

איך לבחור הדפסים? סטיילינג אישי מנצח

לבחירת סוג ההדפס ישנה חשיבות רבה על הסטיילינג והמראה הכללי שלך. הדפס לא מתאים עלול "להשתלט" על נוכחותך ו"למחוק את פניך" . צבע הבגד לא צריך להתחרות בך, אלא לשרת אותך ולגרום לך להראות נהדר, לכן, כאשר את מודדת בגד מסוים, הקפידי לבדוק האם הצבע או ההדפס אינו "גונב" ממך את ההצגה. בדקי על פי הדגשים הבאים:

 • גודל ההדפס

  תמיד בחרי הדפסים שיהוו פרופורציה לגודלך, כלומר, אם את נמוכה מהממוצע העדיפי הדפס בגדלים קטנים וצפופים יחסית, אשר לא יהיו בצבעוניות קונטרסטית. אם לחילופין את גבוהה מהממוצע, תוכלי להרשות לעצמך הדפסים גדולים יותר ובצבעים מנוגדים, מבלי שיטשטשו את נוכחות פניך וגופך בתוכם.

 • צבע

  הדפס בגוונים מונוכרומטיים, המשתלבים בהרמוניה זה עם זה (לדוגמא, מספר גוונים של אותו הצבע), תמיד ימשוך פחות תשומת לב מהדפס בצבעים מנוגדים. בנוסף, ככל שרקע ההדפס כהה יותר, כך הוא מצר יותר את הגוף.

לסיכום, הדפס הוא כלי סטיילינג מצוין שמשרת סטייליסטים רבים, ויוכל לעזור לך למשוך תשומת לב לאזורים החזקים שלך, אך עליך לשים לב, כי ההדפס הלא נכון עלול לגרום לך להראות כבדה ורחבה הרבה יותר ממה שאת. מומלץ להיעזר בייעוץ סטיילינג אישי.

פסים בלבוש – איך כדאי ללבוש פסים?

את העובדה כי פסי רוחב נוטים להנמיך ולהרחיב, ופסי אורך נוטים להאריך ולהצר, כבר וודאי הבנת מהמאמרים הקודמים, אך עליך להבין את הדקויות כיון שלעיתים ההפך הוא הנכון. הכל תלוי בעובי הפסים ובמילוי שביניהם.

 • פסים רוחביים יכולים גם להחמיא ולהצר, בתנאי שהם דקים והרווח בין פס לפס, הוא רחב ובמילוי כהה.
 • פסים אורכיים עלולים להרחיב במידה ועובי הפס הוא עבה מאוד.
 • בכדי שהפסים האורכיים יאריכו את הגוף, יצרו אותו ויחמיאו - הבגד צריך להיות יחסית משוחרר על הגוף ולא להיצמד מדי. אם הפסים נמתחים ומתעוותים, הם יקנו לגופך מראה רחב מאוד.
 • אם אינך בטוחה בבחירה הנכונה, תמיד תוכלי להיעזר בסטייליסטית אישית.

יוצאים לקניות – מסע שופינג וסטיילינג אישי מדוייק.

גם אם בעונה מסוימת שולט צבע שנחשב מאוד אופנתי וטרנדי לעונה והוא אינו הולם את גווניך, אל תיכנעי ודבקי בצבעים שהולמים אותך קודם לאלו שנחשבים באופנה. חבל שתיראי חיוורת וחולה רק בגלל שמישהו קבע שצבע מסוים יהיה באופנהאופנה תפקידה לשרת אותנו ולא אנחנו אותה). כאשר את רוכשת בגד חדש הקפידי לבחור בצבע המתאים בכדי שיתרום לך בצורה הכי גבוהה, יחמיא לך ויאיר אותך לחיים. ובעיקר ישדרג את הסטיילינג.

כאשר את יוצאת למסע קניות, אני ממליצה לך לבדוק בחנות מספר אופציות של גוונים בכדי להגיע להתאמה לגוון עורך. קחי שני צבעים של אותו הדגם וטרם מדידתו, הצמידי אותו לאזור הפנים מול המראה ובדקי מי משני הצבעים מיטיב לך או להיפך. בדיקה כזו תחסוך לך הרבה זמן ואנרגיות מיותרות למדידה.

שימי לב שבדרך כלל התאורה בחנויות (בעיקר בקניונים) היא תאורה קרה מאוד ועלולה להשפיע על גוון הבגד, לכן, הקפידי לבדוק את ההתאמה גם בביתך (לפני שאת מורידה את התווית). אם תגלי בבית כי הגוון אינו מתאים לך, תמיד תוכלי להחליפו בחנות.

בכל מקרה, אל תתפשרי על צבע שאינו מחמיא לך. אין שום סיבה שלא תממשי את מירב הפוטנציאל הטמון בך. הדרך המומלצת ביותר כמובן, היא להתפנק, ולצאת לעיתים ליום קניות בליווי סטייליסטית.